Виховання обдарованої дитини в сім'ї

Обдарованими називають тих дітей, які на думку фахівців, завдяки непересічним здібностям демонструють високі досягнення в одній чи декількох сферах: інтелектуальній, у сфері творчого або продуктивного мислення, організаторській, художній, спортивній тощо.

Інколи розвиток обдарованих дітей гальмується. Причиною цього може бути відсутність соціально-матеріальної бази, потрібної для вияву різнобічних талантів; формалізована система навчання; пригнічення дитячої обдарованості та відсутність підтримки її з боку батьків.

Особлива відповідальність у вихованні цієї категорії дітей лягає на сім'ю. Як стверджують фахівці, найчастіше обдаровані діти зростають в інтелігентних родинах. І справа тут зовсім не в особливих генах геніальності, оскільки їх природа розподілила між усіма дітьми порівну. Справа у родинній атмосфері, у системі родинних цінностей.

Яким чином визначити сферу обдарованості дитини?

Це можна зробити за допомогою анкети, що містить дослідження різних спеціальних здібностей або шляхом щоденного спілкування з дитиною, спостереження за її діями. Чітких критеріїв обдарованості дотепер не вироблено, хоча більшість фахівців погоджуються з думкою,що обдарованим дітям притаманний випереджальний розвиток.

Діти цієї категорії відзначаються гарною пам'яттю, жвавим мисленням, вмінням розв'язувати задачі різної складності, допитливістю. Вони добре пристосовуються до нових ситуацій, легко спілкуються з дорослими, беруть на себе відповідальність за свої дії. Прояв постійного інтересу до певного виду діяльності стверджує про наявність можливого таланту в дитини, який необхідно підтримати батькам і розвивати ще з раннього віку.

Тому вдамося до порад батькам, які виховують обдаровану дитину.

Найперше - потрібно любити свою дитину. Приймати її такою, якою вона є, беручи участь у її розвитку, підтримуючи можливість вибору, а не нав'язуючи свої інтереси. Щодня знаходьте час, щоб побути з нею наодинці.

Адекватно оцінюйте сили дитини, формуйте впевненість у її можливостях.

Будьте гарним прикладом для своїх дітей.

Відповідайте на запитання дитини якомога терпляче й чесно.

Допомагайте дитині планувати та приймати рішення.

Купуйте книги за її інтересами.

Регулярно читайте їх дитині чи разом із нею.

Розвивайте уяву та фантазію дитини.

Грайте з дитиною в різні інтелектуальні ігри, розв'язуйте ребуси та кросворди, показуйте свою зацікавленість її поступом вперед у розумовому розвитку.

Ніколи не відмахуйтесь від дитячих запитань, можливих її невдач. Дитина прагне довірливого спілкування.

Уважно ставтеся до потреб дитини.

Створіть у квартирі місце, де вона може займатися улюбленою справою.

Облаштуйте вітрину для виставки її робіт.

Будьте терплячими, безмежно вірте в дитину, тоді вона виросте гарною творчою людиною.

Знайте, батьківська допомога має бути обережною, зваженою, яка б наштовхувала дитину на власні розв'язки. Кожна дитина хоче бачити в батьках мудру дорослу людину, яка збагатить її уявлення про світ і про саму себе, допоможе подолати труднощі. Не можна допустити втрати обдарованості, бо, втрачаючи талант, обдарування, здібність, ваша дитина втратить своє успішне майбутнє.

Кiлькiсть переглядiв: 287

Коментарi